Премореност, замор, изнемоштеност – како и да го наречете, тоа е (буквално) жива досада. Еве што го предизвикува заморот во текот на бременоста и што можете Вие да направите во врска со тоа. 

Труднички замор – Што е тоа

Очигледното исчезнување на вашето „стани-тргни“, кое се чини дека станало и тргнало.  

Труднички замор – Од што е предизвикан 

Бременоста е еден вид на качување по планина или трчање маратон (без претходен тренинг), додека носите ранец кој од ден на ден сè повеќе тежи – со други зборови, тешка работа! Во текот на првото тримесечје од бременоста, големо количество енергија оди во градење на систем за животна поддршка за вашето бебе (имено плацента). Во третото тримесечје од бременоста заморот се враќа бидејќи фетусот кој расте во вас има сè повеќе барања од вашето тело и бидејќи спиењето станува мисловна именка. Исто и променливото расположение има свој удел – возењето на „емоционалниот ролер костер“ може да биде исцрпувачко. Не е чудо што сте „претепани“. 

Труднички замор – Што треба да знаете 

До крајот на првото тримесечје, вашето тело веќе ќе ја има сработено Херкуловата задача на создавање на плацентата и повеќе ќе се навикне на хормоналните и емоционалните промени кои се појавиле. Второто тримесечје е обично време на обновување на енергијата, но внимавајте: Заморот може да се врати со доза на „одмазда“ во последното тримесечје. 

Труднички замор – Што можете да сторите вие во врска со тоа 

Слушајте го вашето тело. Ако сте заморени, одморете се.  Бидете одмерени, имајте го на ум гласот на вашето тело – и не се обидувајте да бидете „супер“ трудница. Оставете ги садовите да почекаат малку, свртете го погледот од прашината што се нафатила на телевизорот (кој инаку секој ден го бришете)... Не закажувајте активности – или „генералки“ по дома- кои не се неопходни.  Никогаш не сте дремнувале? Нема да има подобро време од сега да ја испробате дремката.

Побарајте помош. Немојте да глумите мајка – маченик.  Покажете му на вашиот партнер колку сте исцрпени, па и тој ферски да поработи малку.  Ако ве прашат пријателите или семејството дали може да ви помогнат , кажете ДА – секогаш! Ако имате другарка која наместо вас ќе купи намирници, тоа значи дека всушност ќе имате повеќе време и енергија да се одвлечкате на прошетка (да попешачите – што е исклучително важно во текот на бременоста) пред да се одвлечкате во кревет. 

Спијте повеќе.  Ако сте спанка, извлечете го максимумот ( да – тоа може да е очигледно – но не значи дека се покорувате) Ако е воопшто можно, одете во кревет порано, или поспијте подолго наутро – или и двете. 

Јадете правилно. За да ја одржувате енергијата на ниво, потребен ви е постојан дотур на основно „гориво“. Следете ја исхраната која ги ја препорачал вашиот гинеколог, со поголемо внимание на трајните поттикнувачи на енергија, како на пр. Протеини и комплексни јаглехидрати. Исто така, внесувајте доволно калории (што можеби е полесно да се каже отоклку да се послуша, кога е во прашање утринската мачнина – но дефинитивно вреди). Кофеинот или шеќерот ( или двете) можеби се чинат како најбрз енергетски дотур, но немојте да дозволите да ве измами редот чоколадо или карамела – енергијата која ќе ви ја дадат ќе биде проследена со „слободно паѓање“ што ќе направи да се чувствувате уште поуморни од било кога. 
 
Јадете често. Како и многу други симптоми на бременоста, заморот реагира добро на решение од шест оброци. Одржувањето на ниво на шеќер во крвта ќе ви помогне да одржите стабилна енергија, исто така – па затоа не ги прескокнувајте оброците и оптималниот број на мали оброци и ужинки (кои ќе содржат протеини и комплексни јагелхидрати). 
 
Движете се. Се разбира, каучот никогаш не изгледл попривлечен – но парадоксно на тоа, правилната количина на соодветни вежби во бременоста  може да биде повеќе подмалдувачка од обична „кауч пауза“. Затоа прошетајте или одете брзо на кратка дестинација – не само што ќе се чувствувате повесели ( и посреќни, благодарение  на хормоните - двигатели на расположението, ендрофини), туку исто така ќе спиете подобро навечер. Повеќе спиење навечер, повеќе енергија наредниот ден – сфаќате? Само немојте да претерате – сепак ќе сакате на крај да бидете енергични, а не занесени. 
 
Ако вашиот замор е сериозен, постојан или трае во текот на целата бременост, зборувајте со вашиот гинеколог. Ако доживувате и други симптоми исто така, како на пример слабост, недостаток на здив или дури и несвестици, можно е да имате анемија со недостаток на железо, па затоа задолжително јавете се на лекар. 

 

        Со љубов за сите трудници,

        Стефи :)


 

 

 Pregnatol DHA MKD Lulka no2

 

 

  

ikonka

newsletter archive icon 2


Активностите на организацијата Лулка и на Платформата за поддршка на родители на предвреме родени деца ПремНова се одвиваат со поддршка и во соработка со Европската фондација за грижа на новородени (European Foundation for Care of Newborn Infants). EFCNI е првата паневропска организација која ги застапува интересите на предвремено родените деца и нивните родители.

 

Умбрела

 logo konceptmama